Életmód

Ez az élelmiszer lehet a hosszú élet titka

Olvasási idő kb. 4 perc

Egy kutatás szerint a rostban és fehérjében gazdag hüvelyesek fogyasztása lehet a hosszú élet titka. Közülük is talán a legegészségesebb a növényi fehérjében bővelkedő bab, miután több tápanyagot és kevesebb kalóriát tartalmaz, mint az állati fehérjeforrások. Éppen ezért, a táplálkozási tanácsadók azt javasolják, hogy hús helyett, beleértve a sovány húst is, fogyasszunk inkább hüvelyeseket.

Bár igen sok érv szól a hüvelyesek fogyasztása mellett, sokan mégis ódzkodnak tőlük, mert vannak, akiknek puffadással, hasi görcsökkel járó emésztési gondokat okozhatnak magas rosttartalmuk miatt. A kellemetlenségek ellenére is érdemes azonban akár naponta fogyasztani babot, borsót, lencsét vagy csicseriborsót.

Erre az élelmiszerre a kék zónákban is felfigyeltek

A hüvelyesek mindig is kulcsszerepet játszottak a világ számos étkezési kultúrájában, ám legutóbb akkor kerültek reflektorfénybe, amikor a kutatók arra keresték a választ, mi lehet az oka annak, hogy a kék zónákban élők az átlagosnál hosszabb életet, akár száz évet is megélnek.

Kiderült, az érintett területeken, például a görögországi Ikariában, a japán Okinawán, a Costa Rica-i Nicoyában, a kaliforniai Loma Lindában és az olaszországi Szardínia szigetén lakóknak nem csupán a lakókörnyezetük, hanem az életmódjuk is hasonló. Főként növényi alapú étrendjük van, és naponta akár kétszer is fogyasztanak hüvelyeseket, ami a tudósok szerint hozzájárul a hosszú élettartamhoz.

Ezért jobb élelmiszer a hüvelyes a húsnál

Ellenben, ha a húst hüvelyesekkel váltjuk ki, nemcsak fehérjéhez, hanem rosthoz is jutunk, ami hozzájárul ahhoz, hogy egészségesebbek legyünk.

A rost segít abban, hogy az emésztésünk megfelelően működjön, ne legyen székrekedésünk, tovább érezzük magunkat jóllakottnak, egészséges bélmikrobiommal rendelkezzünk, továbbá csökkenti a gyulladást, és jobb immunrendszert biztosít.
Mindemellett a különféle bab- és borsófajták számos vitamint, továbbá ásványi anyagot, például rezet, vasat, magnéziumot, káliumot, folsavat, cinket, esszenciális aminosavat is tartalmaznak.

Miután minden babfajtának más a táplálkozási profilja, például az egyiknek magasabb a rosttartalma, míg a másikban több az antioxidáns, a kalcium vagy a magnézium, ezért akkor járunk el a legjobban, ha többféle babot eszünk.

Ha pedig a babot teljes kiőrlésű gabonával párosítjuk, hozzájutunk az élethez alapvető fontosságú aminosavak mindegyikéhez.

Élelmiszer, ami jó a testnek és a pénztárcának is

A babban lévő oldható rost nem csupán az emésztést serkenti, hanem csökkentheti a koleszterinszintet, és a vércukorszint stabilizálásával segíthet megelőzni a 2-es típusú cukorbetegséget. Bizonyított tény, hogy a heti négyszeri babfogyasztás több mint 20 százalékkal csökkenti a szívbetegségek kockázatát, és körülbelül nyolc évvel hosszabbítja meg az életünket minden 20 gramm hüvelyes elfogyasztása. Jó hír továbbá, hogy a rendszeres babfogyasztás még a fogyásban is segítségünkre lehet. Arról már nem is beszélve, hogy a bab és az egyéb hüvelyesek olcsón megvásárolhatók, és akár otthon is termeszthetők.

A hüvelyesek fogyasztása nemcsak táplálkozási előnyökkel jár, jót tesz a bolygónak is, ha például több babot és borsót eszünk. Amerikai kutatók bebizonyították, hogy ha az étrendünkben rendszeresen kicserélnénk a marhahúst babra, azzal kétharmadával csökkentenénk az üvegházhatású gázok kibocsátását.

Habár a datolyának igen magas a gyümölcscukor-tartalma, mértékkel fogyasztva jótékony hatással lehet egészségünkre. Akár még az izomépítésben is segíthet.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük