Selena Gomez elárulta, hogy egészségügyi okok miatt nem tudja kihordani a saját gyermekeit
Selena Gomez, akinek számos egészségügyi problémája van, beleértve a lupust is, elárulta, hogy nem lehet saját gyereke. Ismerje meg, hogy az egészségügyi állapotok hogyan befolyásolhatják a termékenységet.
Selena Gomez amerikai énekesnő és színésznő harca a lupusszal és olyan mentális egészségügyi problémákkal, mint a szorongás és a depresszió, nem ismeretlen. Most azt mondta, hogy egészségügyi problémái befolyásolták a teherbeesés esélyeit. A 32 éves nő elárulta, hogy nem fog tudni kihordani gyermeket, mert egészségügyi problémái „veszélybe sodornák az életét és a babát”. Ez az, amit a „Calm Down” slágergyárosnak „egy ideig szomorkodnia kellett”. Kinyilatkoztatása rávilágított az egészségügyi állapotok és a termékenység közötti összetett kapcsolatra.
Selena Gomez a terhességről
Selema Gomez azt tervezte, hogy 35 éves korára családot alapít, de a Vanity Fairnek adott új interjújában ezt mondja: „Soha nem mondtam ezt, de sajnos nem tudom kihordani a saját gyerekeimet. Nagyon sok egészségügyi problémám van, ami az életemet és a babát is veszélybe sodorná. Ezen egy ideig bánkódnom kellett” – tette hozzá.
A „Csak gyilkosságok az épületben” sztárja nem árulta el, hogy melyik egészségügyi probléma befolyásolja a termékenységet, de korábban beszélt arról, hogy lupusszal diagnosztizálták, egy krónikus autoimmun betegség, amely a test különböző részeit támadhatja meg, beleértve a vesét, az ízületeket és az ízületeket. bőr. „Lupusszal diagnosztizáltak, és kemoterápián estem át” – mondta a Billboardnak 2015-ben.
Később az énekesnő mentális egészségügyi problémáiról is megnyilatkozott. A Harper’s Bazaarnak adott interjújában 2018-ban a következőket mondta: „Sok problémám volt a depresszióval és a szorongással, és nagyon sokat mondtam róla, de úgy érzem, hogy ez nem olyan, amit valaha is le fogok győzni.”
2022-ben a szintén bipoláris zavarban szenvedő Gomez azt mondta a Rolling Stone-nak, hogy mentális egészségi állapotára olyan gyógyszereket szed, amelyek befolyásolhatják a biztonságos terhesség esélyét. Azt mondta: „Ez egy nagyon nagy, nagy, jelenvaló dolog az életemben.”
Ennek ellenére nem veszítette el minden reményét. Gomez abban reménykedik, hogy egy napon örökbefogadás vagy béranyaság segítségével anya lesz. „Nem feltétlenül úgy, ahogy elképzeltem. Azt hittem, úgy fog történni, ahogy mindenkivel történik” – mondta a Vanity Fairnek.
Azonban rájött a valóságra. „Sokkal jobb helyen vagyok ezzel. Áldásnak tartom, hogy vannak csodálatos emberek, akik hajlandóak béranyaságot vagy örökbefogadást vállalni, ami mindkettő hatalmas lehetőség számomra.” „Izgatottan várja, hogy fog kinézni ez az utazás, de egy kicsit másképp fog kinézni. A nap végén nem érdekel. Az enyém lesz. Az én babám lesz” – tette hozzá.
Hogyan befolyásolják az egészségügyi problémák a termékenységet
Legyen szó lupusról vagy mentális egészségügyi problémáról, befolyásolhatják a termékenységet.
1. A lupus hatása a termékenységre
A terhesség gondos ellenőrzése és a lupus kezelése csökkentheti az anya és a baba kockázatát, de az anyai és magzati következmények továbbra is előfordulhatnak a Middle East Fertility Society Journalban megjelent 2016-os tanulmány szerint. „A lupus a reproduktív szervek gyulladását okozhatja, ami megzavarhatja az ovulációt és a fogamzási képességet” – mondja Dr. Pooja C Thukral szülész-nőgyógyász. Sok lupuszban szenvedő nőnek van egy antifoszfolipid szindrómának nevezett állapota, ami növeli a vérrögök kialakulásának kockázatát. „Szövődményeket okozhat a terhesség alatt, például visszatérő vetéléseket és halvaszületést, ami megnehezíti a terhesség kihordását” – mondja a szakértő.
Továbbá, ha a lupus jelentős károsodást okoz a vesékben vagy más szervekben, előfordulhat, hogy a szervezet nincs optimális állapotban a terhességhez, ami tovább csökkentheti a termékenységet. „A veseműködés kulcsfontosságú az egészséges terhesség fenntartásához, a krónikus vesebetegség pedig megzavarhatja a hormonszintet, különösen a szaporodáshoz kapcsolódóakat” – mondja a szakértő.
2. A mentális egészségügyi problémák hatása a termékenységre
Az olyan mentális egészségügyi problémák, mint a szorongás és a depresszió, szintén befolyásolhatják a nők terhességi esélyeit. A 2018-ban a Dialogues in Clinical Neuroscience folyóiratban megjelent tanulmány során a termékenységi problémákkal küzdő nők magas szintű szorongásról és depresszióról számoltak be. A Psychiatry Research 2019-ben megjelent másik tanulmánya szerint a bipoláris zavarban szenvedőknek kevesebb gyermekük van, vagy alacsony a termékenységi rátája.
„A kortizol, amely a stresszhormon, akadályozhatja a gonadotropin-felszabadító hormon termelődését, ami fontos az ovuláció kiváltásában. Ez szabálytalan menstruációs ciklusokhoz vagy anovulációhoz (ovuláció hiányához) vezethet, ami csökkenti a fogantatás esélyét” – magyarázza Dr. Thukral. A mentális egészségi állapot miatt a nők helytelen étrendet követhetnek, vagy nem gyakorolnak, ami tovább csökkentheti a termékenységet.
A gyógyszerek csökkenthetik a teherbeesés esélyét is. Az American Journal of Obstetrics and Gynecology 2017-ben megjelent kutatása szerint az antidepresszánsok csökkenthetik annak az esélyét, hogy egy depresszióban szenvedő nő természetes úton foganjon. szexuális diszfunkció. „Az SSRI-ket szedő nőknek meg kell beszélniük orvosukkal lehetőségeiket, ha teherbe esni próbálnak” – mondja Dr. Thukral.
Gomez egészségi állapota hozzájárulhat a termékenységi kihívásokhoz. A hasonló egészségi állapotú nők esetében a legjobb, ha szorosan együttműködnek az orvosokkal, hogy gondosan kezeljék állapotukat és feltárják a termékenységi lehetőségeket.
Szerezze meg az egészséggel és a jóléttel kapcsolatos legújabb frissítéseket a Daily Health szolgáltatással együtt