A lajhárláz terjed Európában és az Egyesült Államokban: Minden az Oropouche vírusról
A lajhárláz, amelyet halálosnak és veszélyesnek minősítenek, Európa és az Egyesült Államok számos területét érintette. Itt mindent megtudhat az Oropauche-ról!
A lajhárláz veszélyes és rendkívül fertőző betegség, amely gyorsan terjed Európában és az Egyesült Államokban, és komoly veszélyt jelent az emberekre. Több mint 20 embernél azonosították, akik Kubából utaztak vissza az Egyesült Államokba. A megbetegedések számának gyors növekedésével ezekben a régiókban az egészségügyi hatóságok továbbra is vizsgálják a fertőzés természetét és terjedését. Eközben itt van minden, amit a lajhárlázról tudni kell, és arról, hogyan előzheted meg.
Mi az a lajhárláz?
Az Oropouche vírusként ismert lajhárláz az ízeltlábúak által terjesztett vírusok közé tartozik, ami azt jelenti, hogy megfertőzi az embert megharapó rovarokat. A Centers for Disease Control and Prevention (CDC) szerint bizonyos szúnyogfajok is terjeszthetik a vírust, de főként a culicoides prariensis nevű csípős szúnyogfajon keresztül terjed. A lázzal fertőzöttek ismétlődő tüneteket tapasztalhatnak.
A falu, ahol az első esetet jelentették, a vírus nevét kapta – Oropouche vírus. Egy 24 éves erdei munkás vérében fedezték fel a trinidadi és tobagói Vega de Oropouche városában 1955-ben. Lajiláznak nevezik, mert először három varangyos lajhárban találták meg, és természetes körülmények között él. bennük.
A jelentések szerint az Oropouche vírus megbetegedései több mint 8000 megbetegedést okoztak 5 országban 2024 első 7 hónapjában. A vírus két életet követelt Brazíliában és két meg nem született gyermek életét. Továbbra is terjed Európa egyes részein és az Egyesült Államokban.
Hogyan terjed a vírus?
Az Oropouche vírus akkor terjed, amikor egy állatot vagy embert megharap egy vírust hordozó rovar. Valószínűleg a gombostűfej-méretű szúnyogfaj, a Culicoides paraensis, amely Amerika nagy részén elterjedt, a betegség elsődleges hordozója. A Culex quinquefasciatus és Ochlerotatus serratus szúnyogcsípés azonban szintén továbbadhatja a vírust. Soha nem volt bizonyíték arra, hogy a vírus közvetlenül emberről emberre terjedne. A véráramba kerülve gyorsan bejuthat az egész testbe, és még a vér-agy gáton is átjutva a központi idegrendszerbe juthat. Úgy tűnik, különösen a májban és az agyban koncentrálódik.
A lajhárláz tünetei
A CDC szerint a lajhárláz vagy az Oropouche gyakori tünetei a következők:
- Hirtelen fellépő láz
- Erős fejfájás
- Hidegrázás
- Izomfájdalmak
- Ízületi fájdalom
- Fényérzékenység
- Szédülés
- Fájdalom a szem mögött
- Hányinger vagy hányás
- Kiütés
Míg a legtöbb tünet egy hétnél rövidebb ideig tart, valahol 2-7 napig tart, ezek néhány nappal vagy akár héttel később újra megjelenhetnek. Néhány embernek akár egy hónapba is beletelhet, mire felépül. Néhány embernél súlyosabb betegségek alakulhatnak ki, mint például:
- Meningitis vagy az agyat és a gerincvelőt körülvevő membránok gyulladása.
- Encephalitis vagy agygyulladás.
- Vérzés.
A CDC szerint ritka, hogy emberek halnak meg az Oropouche vírus miatt.
Van valami kezelés a lajhárlázra?
A vírus kezelésére egyelőre nincs gyógyszer vagy vakcina. Néhány egyszerű technikával enyhítheti a tüneteket, többek között:
- Pihenjen megfelelően
- Igyál sok vizet
- Vegyünk vény nélkül kapható lázcsillapítókat és támogató gyógyszereket.
A vérzés kockázatának csökkentése érdekében a CDC azt javasolja, hogy halasszák el az aszpirin vagy más nem szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerek alkalmazását, amíg a dengue-láz ki nem zárható.
Hogyan lehet megelőzni a lajhárlázat?
A lajhárláz elkerülésének leghatékonyabb módja a szúnyogcsípések megelőzése. A szabadban a CDC azt tanácsolja, hogy viseljen hosszú ujjat és nadrágot, használjon ventilátort, legyen szorosan illeszkedő ablak- és ajtórács, és alkalmazzon rovarriasztót. Az Egyesült Államokban eddig tapasztalt néhány eset összefüggésbe hozható olyan helyekre történő utazással, ahol nagy a fertőzés esélye.
Ezért ajánlott elkerülni a fertőzésnek kitett területekre való utazást. A gyenge immunitású embereknek fokozottan óvatosnak kell lenniük a fertőzések megelőzése érdekében. A terhes nőknek szintén kerülniük kell az ilyen területekre való utazást, javasolja a CDC.
A terhes nők nagyobb kockázatnak vannak kitéve?
Nincs egyértelmű bizonyíték a lajhárláz és a terhesség közötti kapcsolatra. A Pánamerikai Egészségügyi Szervezet (PAHO) jelentése azonban megállapította, hogy Brazília arról számolt be, hogy az Oropouche vírusfertőzés egy terhes nőről a magzatra, vagy a születendő csecsemők veleszületett rendellenességeiről számolt be. Ezeket az eseteket azonban kivizsgálják, és a CDC továbbra is tanulmányozza a fertőzött emberek tüneteit.
Szerezze meg az egészséggel és a jóléttel kapcsolatos legújabb frissítéseket a Daily Health szolgáltatással együtt