Életmód

A párásító jót tesz az egészségnek? Ismerje meg az előnyöket és a kockázatokat

A párásítók használata segíthet a száraz levegő okozta hörghurut, száraz köhögés, mellkasi torlódás és megfázás kezelésében. De óvatosan használja őket.

Ha túl száraz körülöttünk a levegő, könnyen kellemetlen érzést okozhat, kezdve a bőrszárazságtól, az irritált arcüregtől és akár a légúti problémáktól is. Ilyenkor jól jön a párásító. Ez a modern eszköz nedvességet ad a helyiség levegőjéhez, és segít növelni a páratartalom szintjét, ha a levegő túl száraz. Akár gyerekekről, akár felnőttekről van szó, a párásító csökkentheti a mellkasi torlódás és a köhögés kockázatát, mivel hidratálószerként működik, és kiválóan használható a téli hónapokban. De nagyon fontos, hogy a párásítókat megfelelő módon használjuk, hogy elkerüljük a mellékhatásokat. és gondosan karbantartja őket, hogy hatékonyak maradjanak. Egy másik tényező, amire figyelni kell a párásító használata során, hogy ne használja túlzottan. Különböző típusú párásítók is kaphatók a piacon, amelyek különböző módon segítenek.

Mi az a párásító?

A párásítók olyan háztartási készülékek, amelyek nedvességet adnak a száraz levegőhöz egy adott helyiségben vagy zárt térben, hogy megakadályozzák a száraz levegő irritációját a légutakban – mondja Dr. Roohi Pirzada általános orvos. A párásító a munkahelyeken, de akár az otthonában is beépíthető, és biztosítja a szükséges nedvességet. A párásító egyik fő előnye, hogy könnyebben lélegezhet orrszárazság, mellkasi torlódás, köhögés stb. esetén.

Mire használható a párásító?

A párásító többféle egészségügyi probléma esetén használható. Néhányat az alábbiakban sorolunk fel:

  • Száraz és irritált szem
  • Száraz bőr
  • Száraz torok
  • Köhögés
  • Allergiák
  • Megrepedt ajkak
  • Fejfájás a sinus miatt
  • Orrvérzés

A párásítók típusai

Főleg ötféle párásító létezik:

  • Ultrahangos párásítók: Ezek rezgések segítségével segítik a víz elpárolgását és nedvesítik a levegőt.
  • Párologtatók: Ebben a víz elpárolog, és a levegőt ezen túl fújják.
  • Gőzpárologtatók: Ezekben a párásítókban gőz keletkezik. Amíg a gőz lehűl, mielőtt kilép a párásítóból, égési sérüléseket okozhat.
  • Járókerekes párásítók: Ezek forgó korongokat használnak a víz elpárologtatására. Itt nem használják a hőt.
  • Központi párásítók: Ez csatlakozik a központi klímához, és nedvesség kerül az egész területre

A párásító jót tesz az egészségnek?

A párásítónak számos felhasználási területe és előnye van. Segíthetnek légzési problémáin, különösen akkor, ha a levegő nedvességhiányos. A téli hónapok általában szárazak, és még a nyári hónapok is kellemetlenek lehetnek a légkondicionáló használata miatt. A klímaberendezés kiszívja a nedvességet a levegőből, és ez túlságosan kiszáríthatja körülötted a levegőt. Télen a fűtőberendezések is kiszáríthatják a levegőt.

1. Csökkenti az influenza kockázatát

A párásító használata megóvhatja Önt az influenza elkapásától. A Plos One-ban megjelent tanulmány szerint a 40 százalékos páratartalom segített deaktiválni az influenzavírust, amelyet a kísérlet részeként juttattak a levegőbe. Ez a vírust kevésbé erőssé tette. Ez azonban lehet kiegészítő kezelés, és nem elsődleges. Nézze meg a szezonális influenza kezelésének módjait gyermekeknél.

2. Segít száraz köhögés és hörghurut esetén

A száraz levegő sokkal rosszabbá teheti a száraz köhögést. A párásítók segítenek nedvességet adni a levegőnek, és ez segít a száraz köhögésben. Ez különösen alvás közben hasznos. A Centers for Disease Control and Prevention is javasol egy tiszta párásítót vagy hideg köd párologtatót a hörghurut kezelésére. Ez segít fellazítani a váladékot és segít lélegezni. A párásítókon kívül van néhány más házi gyógymód is a száraz köhögés ellen, amelyeket kipróbálhat.

3. Segít a horkolás és az alvási apnoe esetén

Az éjszakai párásító a szobában segít megőrizni az orrüreg nedvességét. Ez viszont segít csökkenteni a horkolás lehetőségét. Ha a levegő száraz, az orrjárat és az üregek begyulladnak és irritálódnak. Ez horkoláshoz vezethet. Ezért a párásított segíthet nyugodt alvásban. A Chest-ben megjelent tanulmány szerint az alvási apnoéban szenvedő betegek kevesebb mellékhatást tapasztaltak a felső légúti tünetekkel kapcsolatban, és felfrissültebbnek érezték magukat ébredéskor.

4. Segíti a bőr és a haj hidratálását

Ha a helyiség nedvességtartalmát 40-60 százalék közé állítjuk, a bőr természetes módon képes felvenni a nedvességet, és hidratált lesz. A fejbőr, a haj és az ajkak is kiszáradhatnak, és a környezet nedvessége segíthet rajtuk. A párásítók nagyon hasznosak azok számára, akiknek száraz és ekcémára hajlamos bőrük van. A pattanások ellen is segít, mivel a megnövekedett páratartalom jót tesz a baktériumok elleni küzdelemnek. A Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology folyóiratban megjelent tanulmány azt sugallja, hogy a hidratáló krémek segíthetnek javítani az akne jeleit.

Egy párásító
A párásítónak számos felhasználási módja létezik, amelyek segíthetnek a légúti problémákon, különösen akkor, ha a levegő nedvességhiányos. A kép jóvoltából: Freepik

5. Segít az orrvérzésben

A párásító használata az orrvérzésen is segíthet. A száraz levegő az orr belső membránjának kiszáradásához vezet. Ez fokozhatja az irritációt, valamint orrvérzéshez vezethet. A párásító segíthet ennek megelőzésében. A Canadian Pharmacist Journal című folyóiratban megjelent tanulmány szerint az orrnyálkahártya hidratáltságának megőrzésével párásítók és/vagy sóoldatos orrgélek segítségével az orrvérzés megállítható és megelőzhető.

6. Segít a mandulagyulladásban

A párásító segíthet a mandulagyulladásban, amely olyan állapot, amikor a mandulák megduzzadnak a gyerekeknél. Ez torokfájáshoz vezethet. A Korean Journal of Anesthesiology folyóiratban megjelent tanulmány szerint az aktív párásítás csökkentheti a torokfájás és a köhögés súlyosságát a pajzsmirigyműtét után.

Hogyan használjunk párásítót?

Bár a párásító előnyei óriásiak, fontos megjegyezni, hogyan kell helyesen használni a párásítókat a káros hatások elkerülése érdekében.

1. Ne legyen túl párás

Míg a párásító célja, hogy nedvességet adjon a helyiségnek, fontos, hogy ezzel ne essünk túlzásokba. Az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynöksége azt javasolja, hogy a helyiség páratartalma ne haladja meg az 50 százalékot. Ha ennél több, akkor baktériumok és penészgombák szaporodásához vezethet, ami viszont allergiát és asztmát is kiválthat.

2. Használjon desztillált vizet

A párásító megköveteli, hogy vizet töltsön fel, hogy azt nedvességgé alakítsa és a levegőhöz adhassa. Ügyeljen arra, hogy desztillált vizet használjon, állítja az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynöksége Ha normál vizet használnak, akkor egészségtelen részecskék kerülhetnek a levegőbe. A felhasználandó víznek alacsony ásványianyag-tartalmúnak kell lennie.

3. Tisztítsa meg jól

A párásítók csak akkor lehetnek hasznosak, ha jól karbantartják őket, különben baktériumokat és penészt halmozhatnak fel, és súlyos légúti problémákat okozhatnak. „Hetente kétszer szappannal és vízzel meg kell tisztítani” – mondja Dr. Prizada. Öblítse ki a víztartályt, és minden este cserélje ki a vizet.

4. Cserélje ki a szűrőket

Nagyon fontos, hogy rendszeresen cserélje ki a párásító szűrőit. Ügyeljen arra, hogy kövesse a gyártó utasításait a szűrő cseréje és az új szűrő cseréjekor. Évente legalább négyszer új szűrőt kell beszerelni. Ez attól függ, hogy milyen gyakran használja a párásítót.

5. Tartsa nyitva az ajtókat

Nagyon fontos, hogy párásító használata közben a levegő áramoljon a helyiségen belül és kívül. Ez segít a helyiség páratartalmának szabályozásában is.

Milyen kockázatokkal jár a párásító használata?

A párásító használatának vannak bizonyos kockázatai, amelyekkel tisztában kell lenni. Közülük az égési sérülések a leggyakoribbak. A meleg levegő párásítók enyhe égési sérüléseket okozhatnak, ha forrón megérintik. Fontos, hogy biztonságos távolságot tartson a párásítótól. A gyerekeket távol kell tartani, különösen a meleg ködgőzölőktől.

Az American Burn Association szerint az Egyesült Államok égési központjaiban felvett összes égési sérülés 35 százaléka a forró vízből, egyéb folyadékokból és gőzből származó leforrázott égési sérülések aránya.

Párásító a szobában
Az égési sérülések elkerülése érdekében ne helyezzen párásítót nagyon közel önhöz. kép jóvoltából: Adobe Stock

A távolság betartása mellett ügyeljen arra is, hogy a párásító ne legyen nagyon közel a függönyéhez vagy az ágyneműhöz. Ez nedvessé teheti ezeket a felületeket, és penészhez vagy más baktériumokhoz vezethet. Ezenkívül a koszos párásítóból származó pára asztmás vagy allergiás tüneteket válthat ki vagy ronthat, mondja Dr. Pirzada. Az Indoor Air folyóiratban megjelent tanulmány szerint a nem tiszta párásítók baktériumok elszaporodásához vezethetnek, ami viszont megfázást és köhögést okoz.

GYIK

Használhatok minden nap párásítót?

Igen, a párásító minden nap használható, feltéve, hogy az összes biztonsági és higiéniai protokollt megfelelően betartják.

Milyen gyakran kell cserélni a vizet a párásítóban?

A párásítóban lévő vizet naponta cserélni kell. Ha maradt víz, ki kell üríteni és újra fel kell tölteni a víztartályt.

Hova helyezzem el a párásítómat?

Magas felületre kell helyezni, gyerekektől és háziállatoktól távol. Ezenkívül nem szabad elektromos tárgyak, például laptopok vagy elektromos aljzatok közelébe helyezni. Legalább három lábnyira kell lennie tőled.

Egész éjjel bekapcsolva hagyhatom a párásítót?

Igen, biztonságos aludni bekapcsolt párásítóval. Ügyeljen azonban a biztonsági és higiéniai protokollok betartására.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük