A „slapped cheek” vírus terjed az Egyesült Államokban: Ismerje meg a tüneteit és azt, hogy kik vannak veszélyben
A parvovírus B19 vagy a „csapott arc” betegség egyre terjed az Egyesült Államokban és Európában. Ismerje meg ennek a kiütést okozó betegségnek a tüneteit, amely főleg gyermekeknél fordul elő.
Szezonális légúti fertőzés A parvovírus B19, más néven „csapott arc” szindróma Európában és az Egyesült Államokban terjed. Ezt a rendkívül fertőző fertőzést, amely többnyire kisgyermekeknél fordul elő, „ötödik betegségnek” is nevezik. Ez az ötödik vírusos bőrkiütés, amelyről ismert, hogy hat betegséget érint a gyerekek, köztük a kanyaró, a skarlát, a rubeola, a Dukes-kór és a Roseola. Miután az Egyesült Államokban megnövekedett a humán parvovírus B19 megbetegedések száma, a Centers for Disease Control and Prevention (CDC) egészségügyi figyelmeztetést adott ki. Ismerje meg a „pofozott arc” vírus tüneteit, és hogy kinek kell óvatosabbnak lennie.
A „csapott arc” szindróma egyre terjed Európában és az Egyesült Államokban
Tizennégy európai ország „szokatlanul magas számáról” számolt be a „csapott arcra” vírusos megbetegedésekről – közölte a CDC, amikor 2024 augusztusában figyelmeztetést adott ki. Közvetlenül nem követte nyomon az amerikai eseteket, de azt közölte, hogy több ötödik esetről érkezett jelentés. a szokásosnál.
A CDC adatai szerint az immunglobulin M (IgM) antitestekkel rendelkező emberek aránya, amely azt mutatja, hogy valaki fertőződött Parvovírus B19-cel, a 2022-es kevesebb mint három százalékról 2024 júniusára 10 százalékra emelkedett. Az 5 és 9 év közötti gyermekeknél volt a legjelentősebb az esetek emelkedése. A 2022-es 15 százalékról 2024 júniusára 40 százalékra emelkedett. Az esetek között olyan terhes nők is szerepeltek, akiknél a magzatra nézve végzetes szövődmények jelentkeztek.
Mi az a „pofozott arc” vírus?
A „csapott arc” betegséget vagy az ötödik betegséget a parvovírus B19 nevű vírus okozza, amelyről ismert, hogy csak embereket fertőz meg. A StatPearls folyóiratban 2023-ban publikált kutatás szerint a vírussal való fertőzések száma, amely főleg gyerekeknél fordul elő, de felnőtteket is érinthet, kora nyáron, tavasszal és késő télen nő.
A megfázáshoz hasonló módon terjedő vírus a fertőzött ember köhögésének és tüsszögésének cseppjeiben található meg. Az Egyesült Királyság Nemzeti Egészségügyi Szolgálata szerint szennyezett tárgyak érintésével is terjedhet.
Melyek a „csapott arcú” betegség tünetei?
Az arcon megjelenő vörös kiütés vagy a „csapott arckiütés” a fertőzéshez társuló tünet. Ez a tünet, amely jellemzően néhány nappal a láz után jelentkezik, a CDC szerint gyakrabban fordul elő gyermekeknél, mint felnőtteknél. Kiütést is észrevehet a mellkas, back, fenék, karok és lábak. A viszkető bőrkiütés általában egy héten vagy 10 napon belül elmúlik. Egyéb tünetek közé tartozik az orrfolyás, a torokfájás és a fejfájás.
Duzzanat és fájdalom jelentkezhet az ízületekben, ez a tünet gyakoribb felnőtteknél, különösen nőknél. Ízületi fájdalmat tapasztalhatnak, általában a kézben, térdben és lábfejben, egyéb tünetek nélkül. Ez a fájdalom általában egy hétig vagy 3 hétig tart, de néha hónapokig vagy tovább is tapasztalhatják.
Ki van veszélyben?
A tünetek általában enyhék gyermekeknél és felnőtteknél, ha nincs más betegségük. Bizonyos esetekben azonban súlyos vérképcsökkenést okozhat vérbetegségben szenvedőknél vagy gyenge immunrendszerűeknél.
Bárki lehet veszélyben, de a parvovírus B19 fertőzés szövődményeinek esélye nagyobb az alábbi egészségi állapotú embereknél:
Kezelés „pofozott arcra”
Az Egyesült Királyság Nemzeti Egészségügyi Szolgálata szerint általában nem kell orvoshoz fordulni az összecsapott arc szindróma miatt. Az alábbiak segíthetnek a tünetek enyhítésében:
- Pihenj, amennyit csak tudsz
- Maradjon hidratált ivóvíz és egészséges italok, például gyümölcslevek vagy kókuszvíz segítségével
- Ha kényelmetlenül érzi magát, vegyen be paracetamolt vagy ibuprofént, de ne adjon aszpirint 16 év alatti gyermekeknek.
Az NHS szerint nehéz megakadályozni vagy megállítani az összecsapott arc szindróma terjedését, mert a legtöbb ember nem tudja, hogy megvan, amíg észre nem veszi a kiütést.
A vírus terjedésének kockázatának csökkentése érdekében a következőket teheti:
- Mosson kezet megfelelően vízzel és szappannal, különösen tüsszögés vagy köhögés után
- Tüsszentéskor vagy köhögéskor használjon zsebkendőt a kórokozók felfogására
- A használt papírzsebkendőket a lehető leggyorsabban dobja ki a szemetesbe.
A „csapott arc” betegség vagy az ötödik betegség fertőző, és olyan tüneteket okozhat, mint a kiütések, különösen a gyermekeknél, és az ízületi fájdalmak többnyire felnőtteknél. A vérbetegségben szenvedőknek vagy a gyenge immunitásúaknak, valamint a terhes nőknek óvatosabbnak kell lenniük.
Szerezze meg az egészséggel és a jóléttel kapcsolatos legújabb frissítéseket a Daily Health szolgáltatással együtt