Életmód

A stressz és a cukorbetegség

A fizikai és az érzelmi stressz hatással van a vércukorszintre még jól beállított állapot esetén is, ezáltal a cukorbetegség egyik súlyosbító tényezője. A stressz a szénhidrátháztartás befolyásolásán felül számos olyan betegség kockázati tényezője is, aminek eleve magasabb a rizikója diabétesz esetén, így a stressz tovább növeli például a szívinfarktus és a stroke gyakoriságát cukorbetegek körében.

A stresszes állapot a cukorbetegséget több módon is érintheti. Egyrészt károsan befolyásolja a cukorbetegség kezelését, megnehezíti a terápia követését, másrészt a vércukorszintet közvetlen módon, élettani mechanizmusokon keresztül is befolyásolja.

Hogyan hat a stressz a vércukorszintre?

A fizikai stressz (sérülés, műtét) hatására 1-es és 2-es típusú cukorbetegségben is emelkedik a vércukorszint. Erős fizikai aktivitás másrészt csökkenti a vércukorértéket. Ilyenkor érdemes gyakrabban mérni a vércukorszintet, szükség esetén orvosával egyeztetve módosítani a kezelésen.

A pszichés vagy érzelmi stressz a 2-es típusú cukorbetegekben szintén a vércukorszint növekedésével jár, 1-es típusú cukorbetegeknél azonban a hatás változó, növekedéssel és csökkenéssel is járhat.

A biokémiai háttér

Stressznek nevezhetjük az olyan fizikai hatásokat, mint a betegségek, sérülések, illetve létezik olyan fogalom, mint a mentális stressz, melybe beletartoznak a párkapcsolati, munkahelyi konfliktusok, az anyagi problémák.

A stressz hatására a szervezet válaszreakcióba kapcsol, melynek során számos úgynevezett stresszhormon (kortizol és adrenalin) szintje megemelkedik. Mivel stresszhelyzetben a szervezetnek több energiára van szüksége, a stresszhormonok hatására emelkedik a glükózszintézis, így segítve a sejteket a megfelelő energiaellátásban. Normál esetben a glükóz a sejtekbe be is jut, így a stresszhormonok segítségével valóban plusz energiaforráshoz jut a szervezet. Cukorbetegek szervezetében azonban az inzulin nem képes a sejteket extra energiához juttatni, vagyis a glükóz a véráramban marad, megemelkedik a vércukorszint.

Sokszor a stressz hosszú időn keresztül jelen van, a stresszhormonok ilyenkor sokáig termelődnek, így a folyamat krónikussá válik. A mentális stressz esetén a hormonok felszabadulása gyakorlatilag céltalanul történik, hiszen a saját pszichével kell ilyenkor megküzdeni.

A pszichés háttér

A stressz nem megfelelő kezelése is megnehezíti a cukorbetegség esetén szükséges életmód követését, ezáltal a cukorbetegség súlyosbodásához vezethet.

  • Ide tartozik például a „stresszevés”, amikor a stressz hatására csökken a diéta fölötti kontroll.
  • Előfordul, hogy a stressz miatt csökken a fizikai aktivitás, a beteg nem képes eléggé figyelni a szükséges napirendre és a testmozgásra.
  • A stressz hatására alvászavarok jelentkezhetnek, az elégtelen alvás pedig közvetlenül és közvetve is befolyásolja a vércukorszintet.
  • Stresszes időszakokban elmaradhat akár a vércukorszint rendszeres önellenőrzése.

A stresszkezelés fontossága

Fontos, hogy a stressz leküzdésében a megfelelő módszert alkalmazzuk. A nagyobb fizikai aktivitás vagy a rendszeres relaxáció hatékony módszert jelenthet. Különösen ajánlott a sporttevékenység, ami egyszerre jelent segítséget a diabétesz terápiájában, és egyben hatásos stresszkezelő módszer. Sok esetben a társas, családi programok segítenek a stressz leküzdésében.

A stressz minimalizálása azért is különösen nehéz, mert a cukorbetegség maga is a stressz egyik faktora. Mielőtt a stressz-cukorbetegség-stressz ördögi kör kialakulna, érdemes pszichológus szakember segítségét kikérni a stresszoldásban.

Nem fogható mindig a stresszre

Nagyon sok esetben hallja a kezelőorvos, hogy a betegnek „csak a stressz miatt” magas a vércukra. Ez nagyon ritkán van így, ezért nem szabad ebbe burkolódzni magunk előtt sem.

Sok esetben aktuálisan az éhgyomri vércukorszint lehet magasabb akár stressz miatt is, még teljesen jól beállított szénhidrátháztartás esetén is, de pl. a párhuzamosan mért HgbA1c érték – mely az elmúlt 90 nap átlag vércukrát mutatja – nem fog „csak a stressz miatt” emelkedni. Az orvos nem számonkér és büntet, ha reálisan látja, hogy nem megy a diéta, nem megfelelő a gyógyszerelés, ilyen esetekben más eszközökkel lehet segíteni.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük