Életmód

Chrissy Teigen fia 1-es típusú cukorbetegségben szenved

Chrissy Teigen elmondta, hogy hatéves fia, Miles 1-es típusú cukorbetegségben szenved. Tudjon meg mindent a gyermekek 1-es típusú cukorbetegségéről.

Chrissy Teigen modell, aki a Grammy-díjas énekes, John Legend házastársa, elárulta, hogy hatéves kisfiánál, Milesnél 1-es típusú cukorbetegséget diagnosztizáltak, amely többnyire gyermekeknél fordul elő. A fiú egy másik betegséggel került kórházba, amikor a négygyermekes anya megtudta, hogy Miles cukorbeteg. Ez azt jelenti, hogy nehéz felismerni az 1-es típusú cukorbetegséget gyermekeknél? Hadd mondjunk el mindent az 1-es típusú cukorbetegségről, annak okáról, gyakori tüneteiről és még sok másról.

Chrissy Teigen fia 1-es típusú cukorbetegség diagnózisáról

A 38 éves modell az Instagramon köszönetet mondott 42,3 millió követőjének, hogy megkeresték, miután észrevették, hogy fia egy fényképen folyamatos glükózmonitort vagy CGM-et visel, amelyet az 1-es típusú cukorbetegek viselnek.

„Felfigyelt az 1-es típusú cukorbetegség monitorára, és minden lehetséges módon sok szeretettel és bátorítással gazdagodott. Már nagyon le voltam nyűgözve ennek a közösségnek a kedvességétől” – írta.

A továbbiakban elmesélte, hogy fia diagnózisát azután értesült, miután kórházba szállították egy „szörnyű shigella-eset” (hasmenést okozó baktérium) miatt. Teigen megjegyezte, hogy az orvosok tudták, hogy „valami más is nem volt rendben a vérvizsgálataival kapcsolatban”. Azóta megtudta, hogy „így diagnosztizálják sok kisgyermeknél az 1-es típust – hogy valami egészen más miatt kerüljön kórházba”.

Chrissy Teigen férjével és gyermekével
Chrissy Teigen fiát véletlenül diagnosztizálták cukorbetegséggel. A kép jóvoltából: Chrissy Teigen/Instagram

Mi az 1-es típusú cukorbetegség?

Az inzulin egy esszenciális hormon, amelyet a hasnyálmirigy béta-sejtjei termelnek, amely a gyomor mögött található szerv. Célja, hogy az élelmiszerből származó cukrot vagy glükózt energiává alakítsa. Az 1-es típusú cukorbetegség élethosszig tartó állapot, amikor a hasnyálmirigy nem termel elegendő inzulint, ami magas vércukorszinthez vezet – mondja Dr. Pranav Ghody endokrinológus. Az Egyesült Államok Betegségellenőrzési és Megelőzési Központja szerint a cukorbetegek körülbelül 5-10 százaléka 1-es típusú cukorbetegségben szenved. Az 1-es típusú cukorbetegség bármely életkorban megjelenhet, de általában gyermekeknél és fiataloknál fordul elő, az Országos Diabétesz és Emésztő- és Vesebetegségek Intézete szerint.

Mik az 1-es típusú cukorbetegség tünetei gyermekeknél?

Az 1-es típusú cukorbetegség tünetei gyorsan kialakulhatnak gyermekeknél, és a következők lehetnek:

  • Fokozott szomjúság
  • Gyakori vizelés, beleértve az ágybavizelést gyermekeknél
  • Extrém éhség
  • Nem szándékos fogyás
  • Fáradtság és gyengeség
  • Homályos látás
  • Ingerlékenység vagy hangulatváltozások

Mik az 1-es típusú cukorbetegség okai gyermekeknél?

A legtöbb esetben az ilyen típusú cukorbetegség oka egy autoimmun rendellenesség. Ilyen helyzetekben a szervezet immunrendszere tévedésből megtámadja és elpusztítja azokat a sejteket, amelyek inzulint termelnek a hasnyálmirigyben, mondja Dr. Ghody.

Íme néhány tényező, amelyek hozzájárulhatnak ehhez:

  • Az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedő betegek családtagjainak élete során megnőtt az 1-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata.
  • A vírusfertőzések és a mérgező vegyi anyagok kiválthatják a cukorbetegséghez vezető immunválaszt.

Hogyan diagnosztizálható az 1-es típusú cukorbetegség gyermekeknél?

A legtöbb esetben azt követően diagnosztizálják, hogy a cukorbetegség tünetei észrevehetővé válnak, és megvizsgálják. De a rutin vérvizsgálatokat általában nem javasolják, ha a gyermek egészséges. A diagnózis jellemzően alapos anamnézisből, fizikális vizsgálatból és speciális vérvizsgálatokból áll – mondja a szakértő.

A gyakori diagnosztikai vizsgálatok a következők:

  • Éhgyomri vércukorszint-teszt: A tesztet a vércukorszint mérésére végzik egy éjszakai böjt után. Ha a szám meghaladja a 126 mg/dl-t, az abnormálisnak tekinthető.
  • Kétórás orális glükóz tolerancia teszt: A vércukorszintet két órával a standardizált cukoroldat beadása után méri. Ha a cukor meghaladja a 200 mg/dl-t, az abnormálisnak tekinthető.
  • A1C teszt: Az elmúlt két-három hónap átlagos vércukorszintjét mutatja. A 6,5 százalékos vagy magasabb A1C szint abnormális.

Általában tünetmentes gyermekeknél két vagy több tesztnek kórosnak kell lennie a diagnózis megerősítéséhez – mondja a szakértő. Alkalmanként a gyermekeknél közvetlenül jelentkezhetnek cukorbetegség vagy ketoacidózis tünetei, amely a cukorbetegség súlyos szövődménye. Ezekben az esetekben véletlenszerű vércukorszint mérés (bármikor lehívható). Ha több mint 200 mg/dl, az cukorbetegségre utal.

Hogyan kezelik az 1-es típusú cukorbetegséget gyermekeknél?

Az 1-es típusú cukorbetegség jelenleg nem gyógyítható, de hatékonyan kezelhető.

1. Inzulinterápia

Mivel az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedő gyermekek nem termelnek elegendő inzulint, a fő kezelés az egész életen át tartó inzulinterápia. Ez megtehető napi többszöri injekcióval vagy inzulinpumpával, amely folyamatos inzulin utánpótlást biztosít – mondja a szakember.

vércukor ellenőrzés
A cukorbetegek számára fontos a vércukorszint ellenőrzése. A kép jóvoltából: Adobe Stock

2. Vércukorszint ellenőrzés

A vércukorszint rendszeres ellenőrzése elengedhetetlen a cukorbeteg gyermekek számára. Ez általában glükózmérővel vagy folyamatos glükózmonitorral (CGM) történik, amely három részből áll:

  • Egy apró, eldobható érzékelőt kell a gyermek bőre alá ragacsos tapasz segítségével behelyezni. Van egy beültethető érzékelő is, amely a test belsejébe helyezhető. Ezek az érzékelők segítenek megbecsülni a glükóz szintjét a gyermek sejtjei közötti folyadékban.
  • A CGM második része egy jeladó, amely az információt továbbítja a harmadik résznek, amely egy telefonon vagy inzulinpumpán tárolt szoftver.

3. Diéta

A szénhidrátokat, fehérjéket és zsírokat tartalmazó kiegyensúlyozott étrend kulcsfontosságú. A gyerekeknek vagy a szülőknek meg kell tanulniuk megszámolni a szénhidrátokat, hogy az inzulinadagjukat a táplálékfelvételhez igazítsák. Például, ha gyermeke azt tervezi, hogy egy nap 45 gramm szénhidrátot eszik, és az inzulin-szénhidrát aránya egy egység inzulin minden 15 gramm elfogyasztott szénhidráthoz. Ezután ossza el 45-öt 15-tel, hogy megtudja, mennyi inzulint kell adnia gyermekének.

4. Fizikai aktivitás

Fiatalok vagy idősek, a rendszeres testmozgás fontos az általános egészség szempontjából. A vércukorszint kezelésében is segíthet – mondja a szakember. Egyesek vércukorszint-csökkenését tapasztalhatják edzés közben vagy edzés után. Tehát, mielőtt gyermeke elmegy játszani, ellenőrizze a vércukorszintjét, és készüljön fel a hipoglikémia vagy az alacsony vércukorszint kezelésére. Ha a vércukorszintjük 100 mg/dl alatt van az edzés megkezdése előtt, adjon nekik egy körülbelül 15 grammos szénhidrátot, hogy növelje vércukorszintjét.

5. Transzplantáció

Gyakran a cukorbetegség miatt előrehaladott vesebetegségben szenvedő gyermekek egyidejű hasnyálmirigy-veseátültetésének részeként végzik el, mondja Dr. Ghody. A cukorbetegség új kezelési lehetőségeit vizsgálják a szigetsejt-transzplantáció, amely során inzulintermelő sejteket ültetnek át donor hasnyálmirigyből 1-es típusú cukorbetegekbe.

A gyermekeket általában jobban érinti az 1-es típusú cukorbetegség. Ha a gyerekek egészségesek, viszonylag diagnosztizálható az 1-es típusú cukorbetegség. De ha elkezdenek megjelenni a cukorbetegség tünetei, a tesztek segítenek diagnosztizálni.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük