Életmód

Terhesség alatt vagy szülés során jelentkező aranyér

Várandósság során a nők közel negyedénél okoz problémát az aranyér. Leggyakrabban a terhesség alatt alakul ki vagy okoz panaszt, akinek viszont korábban is volt aranyere, annak állapota sokat romolhat a terhesség során élettanilag bekövetkező változások miatt. Ritkán a vajúdást és hüvelyi szülést követően alakul ki aranyeresség átmenetileg.

Az aranyeresség kialakulásának háttere

A végbél külső és belső részén is található érpárnák vénáinak visszeres átalakulása, faluk meggyengülése vezet az úgynevezett aranyér kialakulásához (pontosabb lenne aranyerességnek vagy aranyérbetegségnek neveznünk, erre gondolunk ugyanis, ha a közismert megnevezéssel csak aranyérként utalunk rá).

A folyamat kialakulásában jelentős szerepe van az életmódnak, genetikának, étkezési szokásoknak és a munkavégzés módjának is.

Az aranyeresség kialakulásának háttere terhesség esetén, szülés során

A fent említett tényezőkhöz járulnak hozzá a terhesség során kialakuló fiziológiás változások is. A várandósság alatt elsősorban a növekvő méh és magzat, az érpárnára jutó fokozódó nyomás miatt az érpárna duzzanata, a keringés romlása, a vénás áramlás akadályozása alakul ki. Emellett az alhasi vérátáramlás is fokozódik, tehát alhasi vérbőség alakul ki, illetve a gyakrabban előforduló székrekedés és nehezebb székelés is rontja az aranyerességet. Nő maga a testsúly is, mely további rontó tényező.

Szülés során maga a fokozott hasprés is aranyér kialakulását okozhatja.

Milyen panaszokat okoz az aranyeresség?

  • Vérzés, friss piros vér ürülése: nem lehet mindig elkülöníteni, hogy hüvelyi vagy végbélből eredő vérzés tapasztalható-e, ezért ilyenkor fontos a gondozó szülészorvossal beszélni.
  • Fájdalom székelés közben, sokszor ülés közben is. A leghevesebb fájdalommal a külső, vérrögöt is tartalmazó trombotizált csomó, illetve a végbélnyíláson keresztül előesett, elszorult belső aranyér jár.
  • Tapintható, gyulladt csomó a végbélnyíláson kívül, vagy visszahelyezhető belső aranyér.
  • A felületes sérüléseken könnyen fertőzés alakul ki, ami fokozza a gyulladás okozta panaszokat.

Tanácsok a megelőzéshez

  • Sokat számít a táplálkozás. A rostfogyasztás kellő folyadékbevitellel, a sok zöldség, gyümölcs fogyasztása kiemelkedően fontos.
  • Figyelni kell a megfelelő folyadékmennyiségre.
  • A rendszeres testmozgás fontos. Az ülő-, illetve a fekvő életmód lehetőség szerinti kerülése is hasznos.
  • Az ideális terhességi súlytöbbletet nem kívánatos túllépni.
  • A székrekedés elkerülése, a laza széklet biztosítása is szükségszerű (aszalt gyümölcsök, zab, korpa fogyasztása).
  • Nagyon fontos, de sajnos manapság még elhanyagolt terület az intimtorna. Kifejezetten nagy jelentősége van mind a megelőzésben, mind a kialakult aranyér megszüntetésében.

Hogyan kezelhető a terhességi vagy a szülés során kialakult aranyeresség?

  • Az aranyér jó esetben nem okoz vérzést vagy heves panaszokat. Ilyenkor is a megelőzésnél alkalmazható eljárások feltétlenül szükségesek.
  • Akár vény nélkül kapható krémek, kúpok is nagy segítséget nyújtanak, gyulladáscsökkentő, érösszehúzó, illetve fájdalomcsillapító hatásukkal.
  • Fontos a fokozott higiénia.
  • Egyértelműen javasolt az intimtorna.
  • Az egyébként javasolt melegvizes ülőfürdő nem biztosan ajánlható terhesség során, illetve közvetlenül szülés után, erről a gondozó orvost kérdezni kell.
  • Súlyos esetben akár gyógyszeres vagy kisebb műtéti beavatkozás is szükséges lehet.

A kenőcsök, kúpok, de főleg a szájon át szedett gyógyszerek alkalmazása előtt tájékozódni kell azok terhesség, illetve szoptatási időszak alatti alkalmazhatóságáról!

A terhesség vagy szülés során kialakult aranyér kezeléssel és odafigyeléssel általában megszűnik a szülést követő gyermekágyi időszakban, akinek viszont korábban is volt aranyere, annál a tünetek és a panaszt okozó aranyér megmarad szülést követően is, de természetesen a cikkünkben felsorolt tünetek, megelőzési tanácsok és kezelési lehetőségek rájuk is érvényesek.

Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológusForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük